səxʷk̓ʷul̓m̓ naʔł y̓l̓y̓lmixʷm̓ / staff & board of directors

Staff

Language  Nest:     Lead Teachers- Crystal Conant, Cindy Reeves
                               Associate Teachers- Devon Camacho, Holly Clark, Destina Warren,
                               Amanda Simpson and Jaylisse Quinto,

ECEAP/Preschool:  Lead Teacher- Julie Simpson; Associate Teachers- Ami Palmanteer,        
                               Ameara Nicholson and Elijah Murphy

K-2 Elementary:     Lead Teacher:  Grahm Wiley-Camacho;  Associate Teachers: 
                               Monique Molkjer,
Marisa Ray, Tomi Simpson and Devon Camacho

3-4 Middle:             Lead Teacher: Daniel Burdett; 
                               Associate Teachers: Christina Hardwick, Samantha Walls, Marisa
                             Ray, Crystal Buck

Secondary 6-12   Lead Teachers: Dominique Wiley-Camacho & Emily Migliazzo;
                            Associate Teachers- Crystal Buck, Jacob Wallace, Savanna Shafer
                            Culture Teacher- Jim Tomeo

Other Staff:        Executive Director:  LaRae Wiley
                           Principal:  Christopher Parkin
                           Director of Comm. & Organizational Development- Dr. Kim Richards
                           Center Director:  Cindy Reeves
                           Food Service:  Jessika Ladig, Brooke Conant, Destina Warner, Elijah
                           Murphy, Sabrina Richards
                           Custodial Services:  JC Phillips, Mike Engle, Sabrina Richards
                           Curriculum Development:  James Parkin, Christina Hardwick,
                           Anthony McKinsey, Christopher Parkin, Marisa Ray, Elijah Murphy
                           Business Manager:  Christopher Parkin
                           Bookkeeper/Accountant:  Jacob Wallace
                           Powwow Dance Instructor:  Jim Tomeo
                           Drumming Instructor:  Pat Moses

Board of Directors  

                            President:  Taylor Birdtail (Gros Ventre/Little Shell Chippewa)
                            Vice President: Yvonne Abrahamson-Andrews (Colville)
                            Secretary:  Levi Horn (Northern Cheyenne)
                            Member:  Randall Schleuffer (Coeur d'Alene)
                            Member:  Yvonne Montoya Zamora (Mescalero Apache/Pueblo)

                            Member:  Laurie Arnold (Sinixt/Colville)